بررسی نرم افزار های توسعه دهنده ی جاوا | هستی پروژه

بررسی نرم افزار های توسعه دهنده ی جاوا – قسمت اول

همیشه یکی از موضوعات مهم برای آغاز به یادگیری و نوشتن برنامه در یک زبان جدید محیط توسعه و کدنویسی آن می باشد. در این پست قصد داریم به بررسی و مقایسه ی انواع ide  های موجود برای برنامه نویسی در زبان جاوا بپردازیم.

مشهورترینide  های جاوا با نام های زیر موجود می باشند:

Bluej – Codenvy – Drjava – Eclipse JDT IBM – Geany – Greenfoot – Intellij IDEA – JBuilder – JCreator – JDeveloper – JGrasp – Kdevelop – MyEclipse – Netbeans – Rational Application Developer – Servoy – XCode(Apple)

خصوصیات نرم افزار های توسعه دهنده ی جاوا (integrated development environments ) :

در این قسمت به معرفی ویژگی های هرکدام ازاین ide ها می پردازیم.

  

Bluej یکی از ide ها برای زبان برنامه نویسی جاوا هست که در سال ۱۹۹۹ مایکل کلینگ و جان رزنبرگ از دانشگاه monash موفق به ایجاد آن شدند و سپس در سال های بعد کار توسعه ی آن به دیگر دانشگاه ها نیز کشیده شد و مانند بسیاری دیگر از محیط های توسعه ی جاوا free  و opensource در دسترس عموم می باشد.

اهداف اصلی توسعه ی آن بیشتر برای محیط های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای توسعه ی نرم افزارها در مقیاس کوچک نیز کاربرد دارد.

Bluej  در ابتدا برای یاد دادن و یادگرفتن مباحٍث شی گرایی   (Object Oriented Programming)

مورد استفاده بود به همین دلیل محیط آن متفاوت از دیگر محیط های توسعه و کاملا مبتنی بر استفاده از ابزار شی گرایی از جمله : کلاس و شی  و متدها و سایر عناصر می باشد.(تقریبا مشابه UML)

در ادامه تصاویری از محیط این ide را مشاهده می کنید:

 

 

        Codenvy در ژانویه ۲۰۱۳ به وجود آمد. این نرم افزار دارای قابلیت های متفاوتی هست و از SAAS که یک استاندارد معرفی شده برای طراحی نرم افزارهای مبتنی بر cloud می باشد نشات گرفته است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا ایجاد محیط های میزبانی بهینه سازی شده برای ایجاد ، ویرایش ، تدوین ، تست و اشکال زدایی  برنامه های کاربردی را در زبان های برنامه نویسی مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

  محیط توسعه دهنده SAAS دارای کلاینت های زیادی است و می تواند به طور مستقیم از داخل مرورگر قابل دسترسی باشد همچنین از طریق یک رابط کاربردی برنامه نویسی (API) ، یا یک IDE رومیزی سنتی نیز این امکان وجود دارد.

DrJava
این توسعه دهنده نیز جزو ide های سبک وزن جاوا می باشد که به صورت اولیه برای دانشجویان و افراد تازه کار در دانشگاه rice توسط گروه JavaPLT طراحی شده بود.

رابط کاربری این ide ازSun microsystem  توسعه یافته است و حاوی ابزار  swingمی باشد .اگرچه این قابلیت در دیگر توسعه دهندگان نیز یافت می شود.شما می توانید کد جاوای خود را نوشته و در کوتاه ترین زمان شاهد خروجی آن باشید.

وب سایت :  www.drjava.org  

تصویری از محیط نرم افزار در سیستم عامل : Mac

 

در قسمت های بعدی به معرفی بقیه ی ide های جاوا خواهیم پرداخت.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.