آموزش زبان برنامه نویسی جاوا | هستی پروژه

آموزش زبان برنامه نویسی جاوا – قسمت اول

تیم هستی پروژه در این پست برای شما علاقمندان آموزش نصب واستفاده از زبان برنامه نویسی جاوا را توضیح می دهد، که در آن استانداردهایی برای نوشتن برنامه های جاوا فراهم شده است.

 

تاریخچه:
زبان برنامه نویسی جاوا در سال ۱۹۹۱ توسط  James Gosling ساخته شد.

اولین نسخه عمومی و قابل دسترس جاوا در سال ۱۹۹۵ با نام java 1.0 منتشر شد.

با گذشت زمان نسخه های جدیدتر و پیشرفته تر از جاوا منتشر شد. نسخه فعلی جاوا، java 1.7 است که به عنوان java 7 شناخته شده است.

جاوا یک زبان برنامه سازی ساده ، شی گرا و همه منظوره است که در تمامی زمینه های ساخت برنامه های کاربردی و تجاری، انیمیشن های ساده وب، سرورها، دستگاههای دستی و غیره کاربرد فراوان دارد.

 

خصوصیات جاوا:

هدف استفاده از جاوا نوشتن یک برنامه کاربردی برای یک بار و استفاده از آن بر روی سیستم عامل های مختلف است.جاوا دارای خصوصیات زیر است:

۱- بستر نرم افزاری مستقل: برنامه های جاوا با استفاده از ماشین مجازی جاوا می توانند روی سیستم های مختلف، بدون نیاز به ایجاد ارتباط مستقیم با سیستم عامل اجرا شوند.

۲- زبان برنامه نویسی شی گرا: به جزء انواع داده های اولیه بقیه عناصر در جاوا یک شی هستند.

۳- یک زبان کامپایل و تفسیر شده: کد های منبع جاوا به فرمت های بایت کد هستند که این خصوصیت باعث آن شده است که برنامه های جاوا روی پلتفرم های متفاوت اجرا شوند.و به نوعی نیازی به پلتفرم مقصد ندارد.این دستوالعمل ها توسط ماشین مجازی جاوا (JVM) تفسیر می شوند.

۴- مدیریت خودکار حافظه: جاوا تمامی مدیریت های حافظه از قبیل اختصاص فضا برای شی ایجاد شده و همچنین آزاد سازی فضای استفاده شده از یک شی را بصورت خودکار انجام می دهد.

 

نصب جاوا بر روی سیستم:

برای اجرای برنامه های جاوا در سیستم نیاز به نصب JDK بر روی سیستم عامل خود دارید که این برنامه را بسته به نوع سیستم عامل خود می توانید از اینجا دریافت نمایید.

 

نوشتن اولین برنامه به زبان جاوا:

نوشتن برنامه های جاوا بر روی هر ویرایشگری قابل انجام است برای مثال شما می توانید در سیستم عامل ویندوز از برنامه Notepad و یا در سیستم عامل لینوکس از ویرایشگر gedit استفاده کنید.پس از باز کردن ویرایشگر خود کد زیر را درون ویرایشگر خود اضافه کنید:

A small java program //
 public class HelloHasti 
}
  (public static void main(String[] args 
​}
;("System.out.println("Hello Hasti
  {
{ 

کد خود را در شاخه جاوا با اسم HelloHasti.java ذخیره نمایید. توجه کنید که نام کد منبع باید با نام کلاس استفاده شده یکی باشد و همچنین پسوند برنامه های جاوا .java  می باشد.

کامپایل و اجرای برنامه جاوای شما:

برای اجرای برنامه جاوا ابتدا پوسته مربوط به اجرای خط فرمان را باز کنید (در سیستم عامل ویندوز cmd و در سیستم عامل لینوکس terminal). سپس به شاخه ای که فایل منبع را ذخیره نموده اید بروید و دستور زیر را برای کامپایل فایل جاوا به یک فایل کلاس وارد کنید:

javac HelloHasti.java 

پس از اجرای دستور فوق چنانچه برنامه شما هیچ مشکلی نداشته باشد در شاخه مورد نظر شما فایلی با عنوان HelloHasti.class ساخته می شود. در این صورت برنامه منبع شما تبدیل به بایت کد کامپایل شده است.سپس با دستور زیر برنامه کامپایل شده خود را اجرا کنید:

java HelloHasti 

با اجرای فرمان بالا سیستم پیغام HelloHasti را در خط فرمان چاپ می کند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.