آموزش زبان برنامه نویسی جاوا | هستی پروژه

آموزش زبان برنامه نویسی جاوا – قسمت دوم

مقدمه ای بر اصطلاحات پایه ای جاوا

برای یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا لازم است تا با مفاهیم اولیه آن از قبیل package ها، کلاس ها و اشیاء آشنا شوید.هستی پروژه در این پست برای شما علاقمندان این مفاهیم را به همراه مثال هایی برای شما تشریح می کند.

 

برای نوشتن برنامه های جاوا می توانید به جز ویرایشگر خود ویندوز ((notepad از سایر ادیتورها از جمله eclipse و netbeans برای نوشتن دستورالعمل ها و کامپایل آن ها نیز استفاده کنید که امکانات متعددی را در اختیار شما قرار می دهد.به عنوان مثال شما می توانید با استفاده از این نرم افزارها برای سیستم عامل اندروید موبایل یا تبلت خود برنامه نویسی کنید و با پسوند apk آن ها را نصب کنید و یا حتی آن را تجاری کنید.

پکیج( Package) :

اولین مفهومی که با آن آشنا خواهید شد package است. Packageها برای دسته بندی منطقی کلاس ها در یک گروه مورداستفاده قرار می گیرند اگر با زبان های خانواده ی C آشنایی دارید  Packageها معادل namespace ها در این زبان ها هستند.یک دلیل برای گروه بندی کلاس ها در package این است که امکان دارد دو برنامه نویس از دو کلاس هم نام استفاده کنند.با این کار از چنین برخوردهایی جلوگیری به عمل می آید.اما سوالی که به وجود می آید این است که اصلا خود کلاس چیست؟ در زیر به توضیح کلاس پرداخته ایم:

کلاس ها:

 کلاس یک قالب کلی هست که داده (data) ها  و رفتار(method)های خود را در خود کلاس وهمچنین نمونه هایی از خود ایجاد می کند.مثلا از یک دیدگاه کلاس اتومبیل که در آن رنگ و مدل آن داده ها و عوض کردن دنده ی آن رفتار می باشد و نمونه ای از آن یک اتومبیل خاص مثل بوگاتی هست.


;package test 

  class car  
​}  

  {  

قطعه کد بالا یک کلاس به نام car در پکیج test ایجاد می کند.

مواظب حروف بزرگ و کوچک باشید.زبان جاوا کاملا case sensitive می باشد.

اشیاء:

یک شی یک نمونه از یک کلاس است که خصوصیات کلاس خود را به ارث می برد.برای ساخت یک شی از یک کلاس از دستور زیر استفاده می کنیم:

car mazda = new car();g

دستور بالا یک شی بنام mazda از کلاس ماشین ایجاد می کند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.