آشنایی با زبان برنامه نویسی #C | هستی پروژه

آشنایی با زبان برنامه نویسی #C

      سی شارپ یک زبان برنامه نویسی شی گرای جذاب است که برای توسعه دهندگان امکان ساخت برنامه های کاربردی قدرتمند و در عین حال ایمن را فراهم می سازد. این برنامه های کاربردی بر روی چارچوب کاری NET Framework. اجرا می شوند.

 

      شما می توانید از زبان برنامه نویسی #C برای ایجاد برنامه های کاربردی از قبیل Windows Client Application، Client-Server Application، کاربرد های پایگاه داده (Database Application)، خدمات وب سایت و… استفاده نمایید.

     ویژوال سی شارپ (#Visual C) یک ویرایشگر پیشرفته کد است که امکان طراحی رابط کاربری راحت، مدیریت خطاها و بسیاری از ابزارهای دیگر برای ساخت و توسعه برنامه های کاربردی بر اساس زبان #C و چارچوب کاریNET Framework. را فراهم می کند.

 

دستورات #C ساده و در عین حال یادگیری آن آسان است. دستورات #C به سادگی بسیاری از پیچیدگی های زبان برنامه نویسی ++C را برطرف کرده و ویژگی های قدرتمند دیگری را فراهم می کند.از این قبیل ویژگی ها می توان به نوع داده null و Enumeration و Delegates و عبارات لامبدا و دسترسی مستقیم به حافظه اشاره کرد که در بقیه زبان های برنامه نویسی مثل جاوا وجود ندارد.

   

    #C از مفاهیم کپسوله سازی، وراثت وچندریختی به خوبی پشتیبانی می کند.همه متغییرها و متد ها داخل برنامه سی شارپ از جمله متد Main که نقطه شروع برنامه می باشد، داخل یک کلاس تعریف شده محصور می باشند ( به نوعی کپسوله سازی شده اند). یک کلاس ممکن است به طور مستقیم از یک کلاس والد خود ارث بری کند اما ممکن است تعدادی واسط نیز داشته باشد. در #C یک ساختار(struct) شبیه یک کلاس سبک وزن است که برای آن یک حافظه پشته اختصاص می یابد که می تواند در داخل خود واسط را پیاده سازی کند اما وراثت را پشتیبانی نمی کند.

 

معماری NET Framework.

     برنامه های #C بر روی چارچوب کاری دات نت فریم ورک اجرا می شوند که یک جزء جدایی ناپذیر از ویندوز و شامل یک سیستم اجرا مجازی به نام CLR و یک مجموعه واحد و یکپارچه از کتابخانه های کلاس می باشد.CLR پیاده سازی تجاری مایکروسافت از CLI است. CLI یک استاندارد بین المللی برای اجرا و توسعه محیط هایی است که در آن زبان ها و کتابخانه ها با هم به صورت یکپارچه کار می کنند.

 

     برنامه منبع نوشته شده به زبان #C هنگام کامپایل به یک زبان میانی (IL) تبدیل می شود. که مطابق با مشخصات CLI می باشد.کد میانی و منابع از قبیل بیت مپ ها و رشته های ورودی که یک زبان از نوع اسمبلی است که در قالب یک فایل با پسوند exe. یاDLL. است بر روی دیسک ذخیره می گردد.توجه کنید که این اسمبلی ها فایل هایی با استاندارد اجرایی نیستند.

 

     هنگامی که برنامه #C اجرا می شود این فایل اسمبلی به داخل CLR بارگذاری می شود.که ممکن است اقدامات مختلفی بر اساس اطلاعات موجو در این فایل اسمبلی انجام شود.در این زمان CLR توسط یک کامپایلر زمان اجرا به نام JIT ، کد میانی(IL) را به یک کد ماشین خاص تبدیل کند.CLR همچنین سرویس های دیگری از قبیل جمع آوری خودکار حافظه زباله(garbage collection)، پردازش استثناء و مدیریت منابع را فراهم می کند. نمودار زیر نشان دهنده زمان کامپایل و زمان اجرای و روابط  بین یک کد منبع #C، کتابخانه کلاس های NET Framework.، اسبملی ها و CLR می باشد.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.